Debra Bank

Pozostałe artykuły


Śledź nas na:


Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco

Metody leczenia alkoholizmu

Dodano: 2016-05-15 Przez: admin


 

Alkoholizm niejednokrotnie uznawany jest za chorobę bardzo trudną w leczeniu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że już samo zaakceptowanie przez alkoholika faktu, że potrzebuje pomocy, jest dużym krokiem naprzód.

 

Aby leczenie alkoholizmu okazało się całkowicie skuteczne, potrzebny jest pracochłonny i nieraz bardzo żmudny proces terapii. Niestety, nie zawsze okazuje się ono całkowicie efektywne, ponieważ bardzo dużo zależy od samej osoby, która poddaje się leczeniu. Jakie są wobec tego metody na leczenie alkoholizmu?

 

Leczenie odwykowe

Zazwyczaj na samym początku podejmowane jest hospitalizacja oraz leczenie odwykowe, które mają na celu oczyszczenie organizmu pacjenta z alkohol. Takie postępowanie jest niezbędne w sytuacji, gdy pojawia się AZA, czyli alkoholowy zespół abstynencyjny. Wówczas pacjent przyjmowany jest na odpowiedni oddział detoksykacyjny czy neurologiczny, gdzie pod opieką specjalistów będzie mógł przejść ten trudny okres. Napady drgawkowe, halucynacje, majaczenie alkoholowe – to tylko niektóre problemy, które kwalifikują do hospitalizacji.

 

Psychoterapia

Uznawana jest jako niezbędny element w terapii alkoholizmu. Tylko wtedy leczenie alkoholika jest w stanie dać tak dobry wynik, ponieważ bez wsparcia psychologicznego szansa na powrót do alkoholizmu jest znacznie większa. Efektem psychoterapii jest głęboka i długotrwała zmiana, która dotyczy postaw, zachowań, przyzwyczajeń, relacji z innymi, także odczuwania czy myślenia. Początkowo prowadzona jest w ramach hospitalizacji, następnie już jako terapia podtrzymująca.

 

Gdzie zacząć leczenie?

Istnieją różne placówki, gdzie można skorzystać z profesjonalnej pomocy. Najlepszym wyborem będzie posiadający dobre opinie ośrodek terapii uzależnień. Najskuteczniejsze jest leczenie zamknięte, ponieważ wtedy pacjent może całkowicie skupić się na dążeniu do celu. Zazwyczaj leczenie alkoholizmu trwa od kilku miesięcy do kilku lat, dlatego, jak zostało już wspomniane na początku, jest to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i wyrozumiałości ze strony bliskich osób.

 

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy

Menu